Gå til innhold

Disse verdensrekordene kan bli slått

Tre idrettsutøvere i friidrettsuniformer, en fra Kenya, en i gult og svart, og en fra Norge, mot en oransje bakgrunn.

Beatrice Chebet, Armand Duplantis og Jakob Ingebrigtsen er blant dem som jakter rekorder.(Foto: NTB )

De store friidrettsstjernene skal jakte medaljer og rekorder i år. Men disse rekordene klarer de neppe.

Friidrettssesongen er i gang. Det blir spennende å følge de store stjernene og se hva de får til. En annen ting som er gøy, er å se om noen verdensrekorder blir slått.

NRKs friidrettsekspert, Jann Post, har plukket ut noen rekorder som kan bli slått i år – og noen som nesten er «umulig» å slå.

Skallet mann med skjegg i grå polo sitter avslappet, med hånden mot hodet, foran en lys bakgrunn.

Jann Post er friidrettskommentator.(Foto: Rodrigo Freitas, Aftenposten )

Disse kan bli slått:

5000 meter herrer:

Hva er rekorden? 12.35,36 fra 2020.

Hvem kan slå den? Jakob Ingebrigtsen fra Norge.

– Jeg tror han klarer det hvis han virkelig prøver. Han har vunnet OL og VM på 5000 meter, men har aldri forsøkt å løpe på best mulig tid, sier Post.

En gruppe mannlige langdistanseløpere i aksjon på en løpebane, med deltakere fra Etiopia og Norge i forgrunnen.

Jakob Ingebrigtsen har vunnet mye, og jakter hele tiden rekorder.(Foto: Martin Meissner, AP/NTB )

5000 meter kvinner:

Hva er rekorden? 14.00,21

Hvem kan slå den? Beatrice Chebet fra Kenya.

– Hun kan bli den første under 14 minutter, sier Post.

Han sier at det betyr veldig mye å bli den første som bryter grenser. Som for eksempel å bli den første som løper fortere enn 14 minutter.

En kvinne iført en rød topp smiler og holder et kenyansk flagg utstrakt bak seg mens hun ser oppover.

Beatrice Chebet er i superform.(Foto: Ashley Landis, AP/NTB )

Stavsprang herrer:

Hva er rekorden? 6,27 meter.

Hvem kan slå den? Armand Duplantis.

– Han har satt verdensrekord med 1 centimeter 11 ganger. Ingenting tyder på at han skal stoppe med det, sier Post.

Han sier at Duplantis får en pengebonus hver gang han setter verdensrekord.

En stavhopper i svevet over listen under en konkurranse innendørs, med takbjelker og belysning i bakgrunnen.

Armand Duplantis setter verdensrekord ganske ofte.(Foto: Fredrik Persson, Reuters/NTB )

Tre «umulige» rekorder:

Det er en del rekorder som har stått i mange år. Flere av dem blir neppe slått i år heller. Dette er noen av dem:

Diskos kvinner: Rekorden er 76,80 meter og ble satt for over 35 år siden. Ingen er i nærheten av å slå den. Post sier at det var mye doping den gangen. Mange mener at flere av disse rekordene bør slettes på grunn av dette.

En kvinne i rosa topp forbereder seg på å kaste en diskos i et stadion, med et bilde av henne på en stor skjerm i bakgrunnen.

Jorinde van Klinken og resten av diskoskasterne er langt unna å slå verdensrekorden.(Foto: Go Nakamura, Reuters/NTB )

100 meter kvinner: Rekorden er 10,49 sekunder og ble satt i 1988. Også her har det vært diskutert om rekorden er helt rettferdig. Florence Griffith-Joyner fra USA skal ha hatt svært gode forhold da hun satte den. Det finnes nemlig regler for hvor mye vind som er tillatt i sprint, siden medvind gir fordeler. Dagens løpere er fortsatt langt fra å løpe like fort.

En kvinnelig friidrettsutøver i rød og hvit drakt jubler med begge hender i været etter målgang, mens en annen utøver i rød drakt løper bak henne.

Florence Griffith-Joyner har en rekord som er nesten umulig å slå.(Foto: Dieter Endlicher, AP/NTB )

Lengde menn: Rekorden er 8,95 meter og ble satt i Tokyo for over 30 år siden. I år er det VM i Tokyo. Blir det satt nok en rekord der?

En lengdehopper i luften under en konkurranse, iført en drakt med amerikanske farger foran et stort publikum på tribunen.

Mike Powell hoppet nesten ni meter i lengde.(Foto: Eric Risberg, AP/NTB )

Skrevet av:
Sindre Trygsland
Først publisert:
Sist oppdatert:

Kanskje du også liker dette