Nå kan du kjøpe Prime for bare noen kroner. Hva skjedde?
De kjente Youtuberne KSI (til venstre) og Logan Paul står bak drikken Prime.(Foto: Ritzau Scanpix, Reuters/NTB )
Noen mener at Prime kan være ferdig.
Husker du da alle ville ha Prime, og det var superdyrt? Det er faktisk bare litt over ett år siden. I fjor vinter kostet en flaske med energidrikken 149 kroner. Noen steder ble den solgt enda dyrere.
Prime var en snakkis på skoler rundt i hele Norge.
Og da Logan Paul og KSI kom på besøk til Oslo i fjor sommer, var det masse folk som hadde møtt opp. Det er de to som har laget drikken.
Mange ville møte KSI og Logan Paul i Oslo i fjor.(Foto: Rodrigo Freitas, Aftenposten )
Prime er ikke lenger like kult.(Foto: Astrid Pedersen, NTB )
Gis nesten bort
Ett år senere er det blitt ganske stille. Prime selges skikkelig billig i noen butikker.
På de billigste stedene er prisen bare 1 krone, fordi butikkene vil bli kvitt flaskene. Det skriver avisen VG. Andre steder koster Prime det samme som vanlig brus og drikker.
Hun forsker på trender. Øye forteller at det som har skjedd med Prime, er vanlig.
Billigere og mindre populært
Øye sa allerede i fjor at Prime fort kom til å bli mindre populært. Det var da drikken var kommet til Norge og ble enkel å få tak i.
– Når den kommer på Rema 1000 eller en annen matbutikk, er det er ikke «hype» nok, sier hun.
– Når andre enn dem som tilhører gruppen du vil være som, begynner å bruke Prime, så mister det kraften sin og slutter å være en hype, forteller Karl-Fredrik Tangen. Han jobber på Høyskolen i Kristiania.
Det var mest unge gutter som drakk Prime. Ved å drikke det fortalte de noe om hvem de er og hvilken gruppe de hørte til. Men da alle begynte med det, som for eksempel småsøsken, ble det ikke lenger like interessant. Det sier Tangen.
Karl-Fredrik Tangen kan mye om markedsføring.(Foto: Berit Roald / NTB )
Populært lenge
Andre ting kan være populært kjempelenge og blir ikke en hype på samme måte. Det gjelder også drikker, for eksempel Coca Cola. Cola var også en hype for veldig lenge siden. Men den er fortsatt populær.
– Prime var for vondt til det, sier Tangen.
Han forteller at det ikke er noe galt i å være med på en hype.
Og det er ikke bare barn som blir påvirket av trender. Også voksne blir på virket av sånn. Tangen var nettopp på et stort arrangement som heter Arendalsuka. Der gikk de fleste menn kledd likt, hadde likt skjegg og snakket om det samme.
Hva skjer nå?
VG har snakket med flere matbutikker som sier at de skal fortsette å selge Prime.
Aftenposten Junior har forsøkt å kontakte Henriette Dahl Kjørsvik, som er en av sjefene i firmaet som selger Prime i Norge, men ikke fått svar. Til VG sier Kjørsvik at mange fortsatt er interessert i Prime.
Hun nevner blant annet en Prime som de har gitt ut i samarbeid med Erling Braut Haaland.
Barn om Prime:
- Skrevet av:
- Sindre Trygsland
- Først publisert:
- Sist oppdatert: