Du må logge inn for å lese denne artikkelen.
Vil du vite mer om Aftenposten Junior skole?
Spør eksperten
Hva er den mest uvanlige hunderasen?
Hei!
Hva er den mest uvanlige hunderasen?
Hilsen Marie (9)
- Spør eksperten
- Aftenposten Junior
- Boks 1178 Sentrum
- 0107 Oslo
Ola Brynildsrud
Hei, Marie!
Den norske lundehunden er nok en av verdens sjeldneste hunderaser.
For nesten 60 år siden fantes det bare seks lundehunder i verden. I dag er det registrert litt over 1000.
I Norge er andre hunderaser enda sjeldnere. Norsk Kennel Klub har ikke registrert én hund av rasen komondor på 35 år. Jeg tror ikke det finnes noen av denne rasen i Norge i dag, selv om den er fullt lovlig.
Rasen er kjent for å ha pels som ser ut som en mopp, og den er bare anbefalt for erfarne hundeeiere.
Noen lesere har kanskje lest om andre hunderaser som er enda sjeldnere. Dette er ofte uoffisielle hunderaser, altså raser som ikke er godkjent av en kennelklubb.
For at noe skal kalles en hunderase, må det finnes en rasestandard (en beskrivelse av hvordan en perfekt hund skal se ut og fungere).
En rasehund må også ha en stamtavle, det vil si en oversikt over hvilke hunder som var foreldre, besteforeldre og så videre til denne hunden.
Alaska husky regnes for eksempel ikke som en hunderase, fordi det ikke finnes noen rasestandard som bestemmer hvordan denne rasen skal se ut.
Dyrehilsen fra Ola
- Skrevet av:
- Ola Brynildsrud
- Først publisert:
- Sist oppdatert: