Si hei til Sandy!
High five!(Foto: Privat )
Noah (11) fra Bergen har et uvanlig kjæledyr.
Noah liker å være med hoppeedderkoppene.(Foto: Privat )
1. Fine mønstre
– Det fineste med hoppeedderkopper er at de har forskjellige farger og mønster på ryggen. Sandy har for eksempel et hjerte, sier Noah.
Hoppeedderkoppene har et spesielt ansikt. Øynene gjør at mange synes de er søte. De har også kortere ben enn andre edderkopper. De biter ikke.
Ser jeg ikke tøff ut?(Foto: Privat )
2. Er små
Familiens edderkopper er av arten phidippus regius. Disse blir ikke større enn 2,5 cm.
De vokser ved å skifte «huden» – som faktisk er skjelettet deres. Dette gjør de 9-10 ganger, omtrent en gang i måneden fra de er små. Når de har skiftet hud siste gang, lever de bare omtrent et år til, så de blir sjelden mer enn to og et halvt år gamle.
Har du hørt om hoppeedderkopper før?(Foto: Privat )
3. Kiler
– Det er morsomt når de av og til hopper. Jeg kan se når hun gjør seg klar for å hoppe, og da sitter jeg helt i ro, slik at hun ikke bommer på plassen hun vil hoppe til. Det kiler når hun går i fjeset mitt! sier Noah.
Tror du Sandy kan spille gitar?(Foto: Privat )
4. Eget hus
Moren til Noah har innredet morsomme «hus» til hoppeedderkoppene. Husene er laget av plastbokser fra kjøkkenet. Edderkoppene spinner huset sitt i taket av boksen. Derfor trenger man ikke noe spesielt underlag til dem.
Det viktigste er at boksen er opp ned, så man åpner i bunnen og ikke ødelegger spinnet deres hver gang man skal ha dem ut.
Moren til Noah har innredet huset.(Foto: Privat )
5. Mat
De små edderkoppene spiser bananfluer, mens de større kan få melormer og maggotEn type fluelarve.
For å hente hoppeedderkopper inn i Norge trenger du tillatelse fra Mattilsynet, som passer på at dyr har det bra. Men det er lov å kjøpe og selge edderkopper som allerede er i Norge.
Noah liker å ha hoppeedderkopper som kjæledyr!(Foto: Privat )
Sebraedderkoppen er svart og hvitstripete som en liten sebra, og den er en av 32 hoppeedderkopper som lever naturlig i Norge. Men vi har ingen farlige edderkopper i Norge. Kilde: Store Norske Leksikon
- Skrevet av:
- Lillian Høvik
- Først publisert:
- Sist oppdatert: