Milliardær vil gi regnbueflagg til alle skoler
Regnbueflagget ble laget for over 50 år siden. I dag bruker mange det for å feire pride.(Foto: Shutterstock )
Et forslag fra partiet KrFKristelig Folkeparti. fikk en milliardær til å se rødt, eller regnbuens farger.
I april bestemte det politiske partiet KrF at de ønsker at det bare skal være lov å flagge med det norske, samiske og kvenske flagget på skoler. Dersom partiet hadde fått med seg de som styrer landet, ville det blitt forbudt å heise regnbueflagget på skoler.
Dette har mange reagert på, blant andre en anonym milliardær. Personen tok kontakt med Oslo pride og vil nå betale for at alle skoler i landet får gratis regnbueflagg – dersom de ønsker det. Det skriver avisen VG.
Milliardæren sier det er viktig at alle skal få være den de er, og at flagget er et viktig symbol.
Hva er regnbueflagget?
- I dag brukes regnbueflagget over hele verden som et symbol for homobevegelsen.
- Under Pride-måneden (juni) flagger mange med regnbueflagg for å vise at de aksepterer skeiveAlle som ikke er heterofile. For eksempel homofile, lesbiske, biseksuelle eller transpersoner. og støtter deres kamp.
- I mange land er det ulovlig å ha en kjæreste med samme kjønn, og i en del land har skeive færre rettigheter enn andre.
Kilde: Store norske leksikon
Denne versjonen av pride-flagget brukes for å vise støtte til transpersoner og andre skeive minoritetsgrupper.(Foto: Shutterstock )
- Skrevet av:
- Elin Fjelldal
- Først publisert:
- Sist oppdatert: