Gå til innhold

Golf tar av blant unge

En mann i blå skjorte og hvit caps smiler mens han holder en stor pokal på en golfbane, med en mengde mennesker i bakgrunnen.

Viktor Hovland tenker mye på golf, men også mye på verdensrommet, sier han selv. (Foto: John Bazemore, AP/NTb )

Før tenkte mange på golf som en sport for eldre mennesker. Nå er golf blitt veldig populært, også blant barn.

Viktor Hovland (27) er blitt en veldig kjent golfspiller. To ganger er han rangert som verdens tredje beste golfspiller, og han spiller i PGA-touren.

Men han er opptatt av mer enn bare å slå langt! Det kan du lese mer om lenger ned i denne saken.

Flere barn golfer

Hovland begynte å spille golf da han var 11 år. På den tiden var det ikke så vanlig. Nå er golf blitt mer populært, ifølge Norges Golfforbund.

Flesteparten av de nye spillerne er gutter mellom 13 og 19 år. Siden 2019 har fire ganger så mange i denne aldersgruppen begynt med sporten.

Det er også blitt flere barn under 12 år som spiller golf.

Graf som viser økningen i antall nye medlemmer i alderen 0-19 år fra 2019 til 2024, med en markant stigning fra 2019 til 2024.

Flere unge har begynt å spille golf siden 2019. Da var det 7000 medlemmer under 19 år, når er det nesten tre ganger så mange.(Foto: Tall fra Norges Golfforbund )

Er sosialt

Norges Golfforbund tror Viktor Hovland er noe av grunnen til at flere starter. Det skriver avisen Aftenposten. Også sosiale medier har gjort golf mer populært, og mange begynner fordi vennene deres spiller.

– Det handler om å henge med kompiser, slå noen fete slag og prate litt innimellom, sa Tom Rosenvinge, som jobber i Golfforbundet.

Kilder: Norges Golfforbund, Store norske leksikon

En person i en sort jakke smiler bredt, holder en caps og står ved siden av en golfbag under en veranda.

Denne sommeren skal Viktor Hovland spille mange turneringer flere steder i verden. To av de største er U.S. Open i juni og The Open Championship i juli.(Foto: Mike Segar, Reuters/NTB )

Visste du dette om Viktor Hovland?

1. Har svart belte

Hovland er ikke bare veldig god i golf, han har også svart belte i taekwondo!

Faren hans har sagt at Viktor Hovland jobber veldig hardt og nesten aldri tar seg fri. Selv ikke på bursdagen sin, skriver avisen VG.

2. Tror på romvesener

Visste du at han også tror på romvesener?

I et intervju som handlet om ufoer, har Hovland snakket om sin rare interesse. Han har brukt mye tid på å tenke på verdensrommet.

– Når du tenker på hvor stort universet er, må det jo finnes romvesener der ute, sa han i podkasten UAP Files, som handler om ufoer og romvesener.

Hovland mener at det hjelper å tenke på noe annet når han ikke gjør det så bra på golfbanen. Mange aviser i Norge og utlandet har skrevet om dette.

3. Smiler selv om han er sint

Hovland smiler ofte. Så ofte at han kan se glad ut, selv om han er sint. Det har han fortalt til Aftenposten. De som jobber med golf sier derfor at han er sportens aller blideste.

Skrevet av:
Sindre Trygsland
Først publisert:
Sist oppdatert:

Kanskje du også liker dette