Hvor er Nemo?
Klovnefisker er en gruppe små fisker som lever i tropisk saltvann.(Foto: Shutterstock )
Klovnefisker gjør noe rart for å tilpasse seg klimaendringene.
Når klimaendringer gjør kloden varmere, blir det vanskelig for mange dyr. Da må de finne smarte måter å holde seg kalde på. Noen av dem flytter seg til kaldere områder – og noen endrer kroppsstørrelse!
Fugler, øgler og insekter krymper. Og nå har forskere funnet ut at klovnefisker gjør det samme. Det skriver den britiske nyhetssiden BBC.
Krymper i varmen
Sommeren 2023 var det rekordvarmt i havene. Og i fjor ble rekorden slått igjen.
Forskere fra Newcastle University studerte klovnefisker utenfor Kimbe-bukten i Papua Ny-Guinea, vest i Stillehavet. De undersøkte hvordan fiskene klarte seg i varmen, og ble overrasket av det de fant ut:
- Klovnefiskene ble ikke bare tynnere, men også flere millimeter kortere.
- 3 av 4 fisker krympet minst én gang i løpet av hetebølgen.
– Da trenger de mindre mat og bruker oksygenet mer effektivt, sier forskeren Theresa Rueger til BBC.
Skader revene
Varmen, og andre endringer som skyldes klimaet, lager skader på korallrevene. Det går utover alle artene som lever der. Som klovnefisken, som er avhengig av en sjøanemoneneEn type dyr som ligner en plante, som er festet til korallrevet. som vokser på revet.
Klovnefiskene lever mellom tentaklene til sjøanemoner. Der er de trygge fra fisker som vil spise dem.(Foto: Shutterstock )
Film-kjendis
Klovnefiskene ble berømte da animasjonsfilmen «Oppdrag Nemo» kom for over 20 år siden. Der må klovnefisken Marlin lete etter sønnen sin, Nemo.
Nå må det kanskje komme en ny film som viser hvordan klovnefiskene kjemper mot klimaendringene?
Visste du?
Klovnefiskene finnes i land som Australia, Indonesia, Japan, Filippinene og rundt Maldivene.
- Skrevet av:
- Kristin Storrusten
- Først publisert:
- Sist oppdatert: