Gå til innhold

Du må logge inn for å lese denne artikkelen.

Vil du vite mer om Aftenposten Junior skole?

Les mer om tjenesten her.

Spør eksperten

Lus = parasitter

Hei!

Hvorfor klør lus?

Hilsen Josefine (11)

  • Spør eksperten
  • Aftenposten Junior
  • Boks 1178 Sentrum
  • 0107 Oslo
En forsker ser gjennom et stetoskop på en voksen hodelus.
Dyrlege

Ola Brynildsrud

Ola bestemte seg for å bli dyrlege da han var ti år. Han synes sjiraffer er verdens stiligste dyr.

Hei, Josefine!

Lus er små insekter som lever av å spise huden eller suge andre dyrs blod. Insekter som har en slik leveform, altså at de må skade andre for å overleve, kaller vi parasitter.

Ulike typer lus

Alle husdyrene våre har sine egne typer lus, og ingen av disse lusetypene smitter mellom forskjellige dyr. Det er for eksempel ikke mulig for en hund med lus å smitte et menneske.

Suger blod

Hodelusen bor i håret man har på hodet. Den lever av å suge blod, og det er noe de gjør flere ganger om dagen. Men det er ikke selve blodsugingen som klør. Det som klør, er at lusespytt kommer inn i blodet når lusen suger.

Kjemper imot

Første gang man har lus reagerer ikke kroppen noe særlig, men etter et par uker begynner immunforsvaret å merke at det er fremmede ting i blodet. Fra det tidspunktet vil immunforsvaret bekjempe lusespytt med nebb og klør, og resultatet av denne krigingen kjenner du som kløe. Kroppen har nå blitt allergisk mot lusespytt, og om man blir smittet på nytt vil det begynne å klø med en gang.

Dyrehilsen fra Ola

Skrevet av:
Aftenposten Junior
Først publisert:
Sist oppdatert:

Kanskje du også liker dette