Chat-tabbe i USA
Pete Hegseth (til høyre) er forsvarsminister i USA. Han har ansvaret for hva militæret gjør.(Foto: Carlos Barria, Reuters/NTB )
Noen av USAs mektigste ledere snakket om viktige ting på en mobilapp. Det får de kritikk for.
Det er svært strenge regler for hvordan politikere skal snakke om viktige planer. Det er så andre ikke skal finne ut hva de planlegger. Men nylig gjorde noen ledere i USA noe mange mener er dumt.
De sendte meldinger i en app som heter «Signal». Der planla de å bombe en gruppe i landet Jemen.
Flamme-emoji
– De fremstår som amatører, skriver Per Olav Ødegård. Han er kommentator i VG.
Han sier det er en skandale fordi de 18 personene som var med i chatten, kunne blitt hacket. Da kunne andre land funnet ut av planene. Ved en feil ble også en sjef fra avisen The Atlantic invitert inn i gruppen.
En annen ting som har fått oppmerksomhet, er at et av gruppemedlemmene som heter Michael Waltz, sendte sendte emojier i gruppen etter at USA hadde bombet Jemen.
Han la ut en knyttet neve, et amerikansk flagg og en flamme-emoji.
Slik svarte Waltz.(Foto: Skjermdump The Atlantic )
Michael Waltz jobber med USAs sikkerhet, og er tydeligvis glad i emojis.(Foto: Leah Millis, Reuters/NTB )
Angrep gruppe
USA bombet en gruppe som heter houthier i Jemen. Mange mennesker døde.
Houthiene har de siste årene angrepet flere skip som seiler forbi Jemen. Skipene frakter varer til USA og andre land. Det skriver Aftenposten.
President Donald Trump sier at Waltz nå har lært seg en lekse. Det skriver VG.
- Skrevet av:
- Sindre Trygsland
- Først publisert:
- Sist oppdatert: