Hollie (9) deler soverom med 55 edderkopper
Hollie har 55 edderkopper på rommet sitt.(Foto: PRIVAT )
Niåringen Hollie viser frem edderkoppene sine på Youtube. Hun skjønner ikke hvorfor folk er redd for dem.
Noen av Hollies venner er redd for å gå inn på rommet hennes i Winsford i England. For der har Hollie tre store hyller med slanger, tarantell-edderkopperStore og hårete edderkopper. Kalles også fugleedderkopper. og andre insekter.
Engelske Hollie har en Youtube-kanal som heter Princess Sophie Pink. Der viser hun frem dyrene sine og gir tips til andre som har edderkopper. Hun har et mål:
– Jeg vil fortelle folk at taranteller er fantastiske og søte.
Første møte med tarantell
Familien har et bilde av første gang Hollie holdt en tarantell-edderkopp. Det var på et museum, og Hollie var tre.
– Jeg så på da edderkoppen lagde spindelvev. Jeg elsket det, det var bare så fascinerende, sier Hollie om første gangen hun så en tarantell-edderkopp.(Foto: PRIVAT )
I flere år spurte Hollie moren sin om hun kunne få ha en tarantell hjemme. Da hun fylte syv år, fikk hun endelig en.
– Det var en overraskelse. Jeg ble så glad, sier hun.
Dette er Hollies første tarantell. Den heter Hairyett, fordi den er hårete («hairy» på engelsk). – Den liker å chille og sitte ved veggen i boksen sin, sier Hollie.(Foto: PRIVAT )
Ikke så redd lenger
Nå har Hollie 55 edderkopper hjemme. Siden hun har en populær Youtube-kanal, får hun tilsendt edderkopper gratis fra en nettbutikk.
Hollies mor, Rachel Greenhalgh, er egentlig redd for edderkopper. Nå er hun blitt så vant til det at hun til og med klarer å filme når Hollie spiller inn videoer med edderkoppene.
Taranteller har gift i seg (som kan brukes til å drepe insekter). Men de er sjelden veldig farlige for mennesker. Hollie skjønner ikke hvorfor folk er redd for dem.
– En liten edderkopp er mer redd for deg enn du er for den. For den er du en kjempe, sier Hollie.
Det beste med edderkopper
Tarantellene kan overleve flere måneder uten mat. Men Hollie mater dem likevel én gang i uken. Det er for å holde på en rutine, og da vet hun at alle edderkoppene alltid har mat. De spiser blant annet gresshopper og mark.
Hva er det beste med å ha edderkopper som kjæledyr?
– At de holder meg med selskap.
Sånn ser det ut på rommet til Hollie. De fleste tarantellene må ha sin egen boks, hvis ikke spiser de hverandre.(Foto: PRIVAT )
Hollie har to slanger som heter Lizzie (på bildet) og George. – Jeg er blitt bitt to ganger av George og én gang av Lizzie, sier Hollie. Slangene biter ikke med gift, så det er ikke så farlig å bli bitt.(Foto: PRIVAT )
- Skrevet av:
- Nicholas Bergh
- Først publisert:
- Sist oppdatert: