Har funnet ut noe nytt om pyramidene i Egypt
Tre turister rir forbi flere pyramider i Giza utenfor Kairo. (Foto: Mohamed Abd El Ghany, Reuters/NTB )
Forskere tror de har funnet ut hvorfor flere pyramider ligger langs en stripe. Her får du vite mer om hva de ble brukt til.
Oppdaget noe nytt
Faraoene styrte i Det gamle Egypt for mer enn 3000 år siden. De var konger og dronninger, men egypterne så på dem som guder. Da faraoene døde, bygget de pyramidene som gravkamre til dem.
Flere av disse pyramidene ligger langs en stripe i ørkenen i Egypt. Det har lenge vært et mysterium hvorfor de gjør det. Men nå tror en gruppe forskere fra universitetet Wilmington i Nord-Carolina i USA at de vet svaret.
Ved hjelp av historiske kart, satellittbilderEt bilde tatt av Jorden eller andre planeter av en satellitt. og jord- og sandprøver under bakken, har de funnet ut at det gikk en elv langs disse pyramidene. Det skriver Forskning.no.
Den forsvunne elven har fått navnet Ahramat, og de mener at den kom ut fra NilenElv i Afrika. Regnet som verdens lengste elv..
Ahramat kan ha blitt brukt til å frakte materialer og folk.
Sfinksen ligger ved siden av pyramidene i Giza. (Foto: Cris Bouroncle, AFP/NTB )
Pakket inn i bandasjer
Før faraoene ble lagt inn i pyramidene ble de balsamert og gjort til mumier. En farao som blir pakket inn i bandasjer og begravd i en pyramide.
Da egypterne balsamerte en farao, la de kroppen i salt og så pakket de den inn i bandasjer av lin for at de ikke skulle råtne.
– Mellom bandasjene puttet de inn amuletter og smykker. De som hadde god råd, fikk også flere kister inne i hverandre, sier egyptolog En som forsker på det gamle Egypt.Anders Bettum.
På kistene ble det malt på parykker og smykker.
– Så ble kisten lagt inn i en sarkofag En slags kiste som var laget av stein og gjerne pyntet på ulike vis.som igjen ble lagt inn i pyramiden, sier Bettum.
På den tiden jobbet mange tusen egyptere med dette. Bare det å bygge en pyramide kunne ta flere tiår.
En kamel står foran en av pyramidene i Giza. Her ligger tre av de mest kjent pyramidene. (Foto: Shutterstock )
Tørt klima
Inne i pyramidene og i de underjordiske kamrene er det kaldt og mørkt. Det gjør at alt fra mumier, blomster, tre, lær og keramikkflasker med flytende væske, er blitt funnet i god stand.
– Det er også blitt funnet brød, men det er ikke noe jeg ville ha spist, sier Bettum og ler.
Mumiene har fortsatt hud, hår, negler og tekstilene de ble surret inn i, forklarer han.
Det ble nylig funnet 33 gamle graver i Egypts sørlige by Aswan. Dette er en av dem. Forskere håper at disse gravene kan gi ny informasjon om ulike sykdommer på den tiden. (Foto: AFP/NTB )
Dette keramikkhode ble funnet inne i en av de 33 gravene. (Foto: AFP/NTB )
Denne sarkofagen stilles nå ut i Shanghai i Kina. (Foto: Imaginechina, SipaUSA/NTB )
Tidslinje
- 2700 år før vår tidsregning (fvt.): Trappetrinns-pyramiden er den første som ble bygget.
- 2600 år fvt.: Kheopspyramiden, som er den største pyramiden i Egypt, bygges.
- 2500 år fvt.: Sfinksen, som er en statue med løvekropp og menneskehode, ble bygget ved siden av pyramidene.
- 1800 år fvt.: En av de siste pyramidene som ble bygget.
- 1700-tallet: Forskere begynte å undersøke pyramidene. Spesielt folk fra andre land synes etter hvert at pyramidene var spennende.
- 1800-tallet: Store fullastede skip tok med antikviteter fra Det gamle Egypt til Europa.
Kilder Aftenposten Junior, Store norske leksikon, Forskning.no og Dagsavisen.
Visste du?
Det er faktisk Sudan som har flest pyramider (220 bevarte pyramider) i verden.
- Skrevet av:
- Margrethe Lindebø Skeie
- Først publisert:
- Sist oppdatert: