Gå til innhold

– Bare vær deg selv!

Nærbilde av en ung kvinne som er pent sminket, har lyst krøllete hår og smiler bredt.

Kate Grant lever ut drømmen sin og jobber som modell. Hun kommer fra en liten by i Nord-Irland og har tre søsken og tre hunder. (Foto: Damien Eagers )

Hun går på store catwalker og har ansiktet sitt på sminkereklamer og i magasiner. Møt Kate Grant (25), Nord-Irlands første modell med Downs syndrom.

Kate Grant har elsket fine klær og mote siden hun var fire år gammel.

– Da jeg var liten, elsket jeg å kle meg i mammas klær. Jeg tok på sminke og danset rundt i huset, forteller Kate.

Hennes store drøm var å bli modell. Men det var ikke lett.

Fikk en sjanse

Moren hennes, Deidre Grant, ville hjelpe Kate med å nå drømmen sin. Hun sendte bilder av Kate til mange modellbyråer. Men ingen ville gi henne en sjanse. Deidre sier hun tror det er fordi Kate har Downs syndrom og ikke ser helt ut som typiske modeller gjør.

Da Kate var 19 år, la moren hennes ut en tekst på Facebook, der hun skrev at Kate drømte om å bli modell. Teksten spredte seg på sosiale medier.

Og da skjedde det noe. En modell-agent så innlegget og tok kontakt. Hun lurte på om Kate ville gå på catwalken under moteuken i Belfast, hovedstaden i Nord-Irland.

Og da var Kates modell-karriere i gang.

– Jeg kommer til live på catwalken. Jeg elsker det! sier Kate.

En ung kvinne som har på seg en vakker rød kjole og poserer foran en hvit vegg med mange logoer på.

Kate sier hun ønsker å endre hvordan samfunnet ser på mennesker med funksjonsnedsettelser. – Å være annerledes er mer vakkert, ikke mindre, sier hun. (Foto: Privat )

Vil være et forbilde

Etter det er Kate blitt den første modellen i Nord-Irland som har signert for et modellbyrå. Kate sier det er viktig for henne å vise at ekte skjønnhet handler om hvem du er, ikke hvordan du ser ut.

– Jeg vil være modell for å vise folk med funksjonsnedsettelser hva de kan gjøre, ikke hva de ikke kan gjøre, sier hun.

Og Kate har gjort mye! Hun har blant annet:

  • Vunnet en stor skjønnhetskonkurranse med tenåringer fra hele verden
  • Vært modell for sminkemerket Benefit
  • Gått på catwalken under moteuken i London
  • Spilt hovedrollen i en kortfilm
  • Holdt tale for FN om å ha Downs syndrom
En dame med pen rød kjole og rød hatt poserer sammen med en ung kvinne med rosa kjole og lyst hår og de står i en hage foran et slottslignende bygg.

Kate fikk en medalje av selveste dronningen i Storbritannia. (Dronningen døde i 2022.) Kate fikk medaljen blant annet for jobben hun har gjort for folk med funksjonsnedsettelser. Da fikk hun møte prinsesse Catherine. – Det var et stort øyeblikk! Hun klemte meg, sier Kate.(Foto: Privat )

Fikk slemme kommentarer

Kate har mange følgere på sosiale medier. Etter at hun er blitt kjent, har hun også fått en del slemme kommentarer, sier hun. I starten synes hun det var veldig tungt og ville ikke gå ut av huset sitt. Men det hjalp å prate med moren om det.

– De som skriver slemme kommentarer, er ingenting. Det er de som har et problem, ikke jeg, sier Kate.

Hun ønsker å inspirere andre unge til å følge drømmene sine.

– Det har ikke noe å si hvilke størrelse eller hudfarge eller funksjonsnedsettelse du har, bare vær deg selv, og jobb hardt! sier hun.

En ung kvinne med stilig sort jakke og rød kjole og lyst krøllete hår smiler og poserer midt på veien.

– Drømmen min er å være modell i flere andre land og å komme på forsiden av motemagasiner, sier Kate. (Foto: Damien Eagers )

Andre modeller med Downs syndrom

En ung kvinne med rødblondt hår og stilig rød kjole løfter en arm i været og smiler.

Madeline Stuart (27) fra Australia er blitt kalt verdens første supermodell med Downs syndrom. Hun har gått på catwalken på alle de største moteukene i verden og blitt tatt bilde av for de største motemagasinene. I tillegg har hun blant annet vært ansiktet utad for et sminkemerke, gitt ut sine egne vesker og startet en danseskole.(Foto: John Angelillo/UPI/Shutterstock/NTB )

En ung kvinne med langt mørkt hår og blomstrete kjole står på et rødt gulv og poserer.

Britiske Ellie Goldstein (22) startet som modell som 15-åring. Hun har vært på forsiden av verdens mest kjente motemagasin, Vogue, og jobbet for store klesmerker. Det er til og med satt opp en statue av henne i London. I år har hun reklamert for en helt ny Barbie-dukke med Downs syndrom. (Foto: Ian West, Pa Photos/NTB )

En kvinne med langt brunt hår og hvit bluse som smiler mot kamera.

Jamie Brewer (38) fra USA var den første modellen med Downs syndrom som har gått på catwalken på New York Fashion Week. Hun er også skuespiller og har spilt i mange filmer og TV-serier. Hun er mest kjent for å spille i skrekk-serien «American Horror Story». (Foto: Image Press Agency/NurPhoto/Shutterstock/NTB )

Skrevet av:
Kari Mette Hole
Først publisert:
Sist oppdatert:

Kanskje du også liker dette